Tävlingskalender och resultat


Klubbmästerskap 2022

Pimpel

Tävlingen inställd, ingen is.

Gäddtävling Ringsjön 23 april

seniorer
1:a Per Persson                  247 cm ( 4 gäddor )
2:a Ola Persson                  173 cm ( 3 gäddor )
3:a Alexander Lindoff            125 cm ( 2 gäddor )
4:a Mats Esbjörnsson             117 cm ( 2 gäddor )
5:a Bert Bengtsson                64 cm ( 1 gädda )
6:a Anton Stampe                  61 cm ( 1 gädda )
7:a Ulf Svensson                  57 cm ( 1 gädda )
juniorer
1:a Axel Stampe                   79 cm ( 1 gädda )

Kustfiske Ven 7 maj

seniorer
1:a Ulf Svensson                 4495 gr
2:a Kjell Andersson              3400 gr
3:a Lars Nilsson                 2410 gr
4:a Per-Olof Eliasson            1550 gr
5:a Mats Esbjörnsson             1185 gr
6:a Johnny Andersson              880 gr
7:a Per Persson                   865 gr

Mete Våren, Snogeholmssjön 26 maj

seniorer
1:a Leif Cederberg               2415 gr
2:a Lars Nilsson                 2310 gr
3:a Ulf Svensson                 2195 gr
4:a Mats Esbjörnsson             1040 gr
5:a Jan Bergqvist                 975 gr
6:a Johnny Andersson              465 gr
7:a Per-Olof Eliasson              20 gr


Gädda, Abborre, Gös Ringsjön 4 juni

seniorer
1:a Johan Rikardsson              318 cm   (2 gäddor, 4 abborrar)
2:a Ola Persson                   278 cm   (2 gäddor, 5 abborrar)
3:a Anne Gamst                    266 cm   (3 gäddor, 3 abborrar)
4:a Peter Wideheim                266 cm   (2 gäddor, 5 abborrar)
5:a Per Persson                   238 cm   (1 gädda, 5 abborrar)
6:a Ulf Svensson                  104 cm   (4 abborrar)
7:a Olof Göransson                 65 cm   (3 abborrar)


 

Ringsjöträffen våren 11 juni

seniorer 
1:a Anne Gamst                   8835 gr
2:a Ulf Svensson                 5640 gr
3:a Olof Göransson               5550 gr
4:a Leif Cederberg               2860 gr
5:a Mats Esbjörnsson             2190 gr
6:a Per Persson                  2050 gr
7:a Sölve Eriksson               1870 gr



Ringsjöträffen hösten 13 augusti

seniorer  
1:a Jan Bergqvist               11755 gr
2:a Lars Nilsson                11410 gr
3:a Mats Esbjörnsson             7805 gr
4:a Mats Svensson                6655 gr
5:a Leif Cederberg               5535 gr
6:a Sölve Eriksson               5440 gr
7:a Ola Persson                  4790 gr

 

Mete hösten, Snogeholmssjön 17 september

seniorer  
1:a Leif Cederberg              16480 gr
2:a Jan Bergqvist                5410 gr
3:a Ulf Svensson                 4370 gr
4:a Mats Esbjörnsson             4310 gr
5:a Anne Gamst                   4055 gr
6:a Lars Nilsson                 1920 gr
7:a Per-Olof Eliasson             480 gr


Kustfiske Ven 8 oktober

seniorer  
1:a Per-Olof Eliasson            2505 gr
2:a Ulf Svensson                 2038 gr
3:a Jan Bergqvist                1540 gr
4:a Johnny Andersson              815 gr
5:a Per Persson                   420 gr


Flatfiske Ålabodarna 19 november

seniorer
1:a Per-Olof Eliasson             1 st (350 gr)
2:a Johnny Andersson              1 st (100 gr) 


Slutställning 2022

Seniorer
Ulf Svensson           32 poäng
Mats Esbjörnsson       23 poäng
Leif Cederberg         21 poäng
Jan Bergqvist          21 poäng
Per-Olof Eliasson      20 poäng
Lars Nilsson           19 poäng
Per Persson            16 poäng
Anne Gamst             15 poäng
Johnny Andersson       14 poäng
Ola Persson            13 poäng
Johan Rikardsson        7 poäng
Olof Göransson          6 poäng
Kjell Andersson         6 poäng
Alexander Lindoff       5 poäng
Peter Wideheim          4 poäng
Mats Svensson           4 poäng
Bert Bengtsson          3 poäng
Sölve Eriksson          3 poäng
Anton Stampe            2 poäng

Yngre juniorer
Axel Stampe             3 poäng

———– S l u t ——–